MBR40040CT DIODE MODULE 40V 200A 2TOWER
Mfr Part #:
MBR40040CT
Mfr Name: GeneSiC Semiconductor
GeneSiC Semiconductor
Description:
DIODE MODULE 40V 200A 2TOWER
Stock on Request
MBR40040CT Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Diode Configuration
Mounting Type
Operating Temperature
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
MBR40040CT Description
Short technical summary and product information.
DIODE MODULE 40V 200A 2TOWER
MBR40040CT Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MBR40040CT Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
MBR20030CT
MBR20030CT
GeneSiC Semiconductor
DIODE MODULE 30V 200A 2TOWER