MAX4836ETT33C+T IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6TDFN
Mfr Part #:
MAX4836ETT33C+T
Mfr Name: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6TDFN
Stock on Request
MAX4836ETT33C+T Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
MAX4836ETT33C+T Description
Short technical summary and product information.
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6TDFN
MAX4836ETT33C+T Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MAX4836ETT33C+T Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
MAX4837ETT33BD3+
MAX4837ETT33BD3+
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6TDFN
View Part
MAX4836ETT33C+
MAX4836ETT33C+
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6TDFN
View Part
MAX4836ETT30C+T
MAX4836ETT30C+T
IC REG LINEAR 3V 500MA 6TDFN