MAX1836EUT33#TG16 IC REG BUCK 3.3V 125MA SOT23-6
Mfr Part #:
MAX1836EUT33#TG16
Available from 1 distributors
Mfr Name: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description:
IC REG BUCK 3.3V 125MA SOT23-6
Total Stock: 21,271 pcs
MAX1836EUT33#TG16 Available from 1 distributors
Authorised
Non-Authorised
Distributor Stock Pricing MOQ PKG Lead Time Date Code On Order Quantity On Order Delivery
Non-Authorised Inventory information
21,271 pcs
21271 pcs On Request 1 On Request On Request On Request On Request On Request
MAX1836EUT33#TG16 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Function
Mounting Type
Number of Outputs
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
Supplier Device Package
Synchronous Rectifier
Topology
Voltage
MAX1836EUT33#TG16 Description
Short technical summary and product information.
IC REG BUCK 3.3V 125MA SOT23-6
MAX1836EUT33#TG16 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MAX1836EUT33#TG16 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
MAX1836EUT50+T
MAX1836EUT50+T
IC REG BUCK 5V 125MA SOT23-6
View Part
MAX1836EUT50#TG16
MAX1836EUT50#TG16
IC REG BUCK 5V 125MA SOT23-6
View Part
MAX1836EUT33+T
MAX1836EUT33+T
IC REG BUCK 3.3V 125MA SOT23-6