MAX1836EUT33+T IC REG BUCK 3.3V 125MA SOT23-6
Mfr Part #:
MAX1836EUT33+T
Mfr Name: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description:
IC REG BUCK 3.3V 125MA SOT23-6
Stock on Request
MAX1836EUT33+T Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Function
Mounting Type
Number of Outputs
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
Supplier Device Package
Synchronous Rectifier
Topology
Voltage
MAX1836EUT33+T Description
Short technical summary and product information.
IC REG BUCK 3.3V 125MA SOT23-6
MAX1836EUT33+T Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MAX1836EUT33+T Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
MAX1836EUT50+T
MAX1836EUT50+T
IC REG BUCK 5V 125MA SOT23-6
View Part
MAX1836EUT33#TG16
MAX1836EUT33#TG16
IC REG BUCK 3.3V 125MA SOT23-6
View Part
MAX1836EUT50#TG16
MAX1836EUT50#TG16
IC REG BUCK 5V 125MA SOT23-6