MAX1726EUK25 IC REG LINEAR LDO
Mfr Part #:
MAX1726EUK25
Mfr Name: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description:
IC REG LINEAR LDO
Stock on Request
MAX1726EUK25 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
MAX1726EUK25 Description
Short technical summary and product information.
IC REG LINEAR LDO
MAX1726EUK25 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
MAX1726EUK25 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
MAX1726EUK50+T
MAX1726EUK50+T
IC REG LINEAR 5V 20MA SOT23-5
View Part
MAX1726EUK25+T
MAX1726EUK25+T
IC REG LINEAR 2.5V 20MA SOT23-5
View Part
MAX1726EUK33+T
MAX1726EUK33+T
IC REG LINEAR 3.3V 20MA SOT23-5