LT8610AHMSE-3.3#PBF IC REG BUCK 3.3V 3.5A 16MSOP
Mfr Part #:
LT8610AHMSE-3.3#PBF
Mfr Name: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description:
IC REG BUCK 3.3V 3.5A 16MSOP
Stock on Request
LT8610AHMSE-3.3#PBF Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Frequency
Function
Mounting Type
Number of Outputs
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
Supplier Device Package
Synchronous Rectifier
Topology
Voltage
LT8610AHMSE-3.3#PBF Description
Short technical summary and product information.
IC REG BUCK 3.3V 3.5A 16MSOP
LT8610AHMSE-3.3#PBF Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
LT8610AHMSE-3.3#PBF Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
LT8610AHMSE-5#PBF
LT8610AHMSE-5#PBF
IC REG BUCK 5V 3.5A 16MSOP
View Part
LT8610AHMSE-3.3#TRPBF
LT8610AHMSE-3.3#TRPBF
IC REG BUCK 3.3V 3.5A 16MSOP
View Part
LT8610AHMSE-5#TRPBF
LT8610AHMSE-5#TRPBF
IC REG BUCK 5V 3.5A 16MSOP