LT3065EMSE-1.2#TRPBF IC REG LINEAR 1.2V 500MA 12MSOP
Mfr Part #:
LT3065EMSE-1.2#TRPBF
Mfr Name: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 12MSOP
Stock on Request
LT3065EMSE-1.2#TRPBF Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
PSRR
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
LT3065EMSE-1.2#TRPBF Description
Short technical summary and product information.
LT3065EMSE-1.2#TRPBF Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
LT3065EMSE-1.2#TRPBF Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
LT3065EMSE-1.2#PBF
LT3065EMSE-1.2#PBF
View Part
LT3065IMSE-1.2#PBF
LT3065IMSE-1.2#PBF
View Part
LT3065IMSE-1.2#TRPBF
LT3065IMSE-1.2#TRPBF
LT3065IMSE-1.5#TRPBF
LT3065IMSE-1.5#TRPBF
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 12MSOP