LT1963AEST-1.5#PBF IC REG LINEAR 1.5V 1.5A SOT223-3
Mfr Part #:
LT1963AEST-1.5#PBF
Mfr Name: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A SOT223-3
Stock on Request
LT1963AEST-1.5#PBF Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
PSRR
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
LT1963AEST-1.5#PBF Description
Short technical summary and product information.
LT1963AEST-1.5#PBF Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
LT1963AEST-1.5#PBF Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
LT1963AEST-1.5#TRPBF
LT1963AEST-1.5#TRPBF
View Part
LT1963AEST-3.3#TRPBF
LT1963AEST-3.3#TRPBF
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A SOT223-3
View Part
LT1963AEST-3.3#PBF
LT1963AEST-3.3#PBF
LT1963EST-2.5#TRPBF
LT1963EST-2.5#TRPBF
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SOT223-3