LP5900SD-2.8 IC REG LINEAR 2.8V 150MA 6WSON
Mfr Part #:
LP5900SD-2.8
Mfr Name: TI/NATIONAL
TI/NATIONAL
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 6WSON
Stock on Request
LP5900SD-2.8 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
PSRR
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
LP5900SD-2.8 Description
Short technical summary and product information.
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 6WSON
LP5900SD-2.8 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
LP5900SD-2.8 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
LP5900SD-1.5
LP5900SD-1.5
TI/NATIONAL
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6WSON