LP3853ET-1.8/NOPB IC REG LINEAR 1.8V 3A TO220-5
Mfr Part #:
LP3853ET-1.8/NOPB
Mfr Name: Texas Instruments
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 3A TO220-5
Stock on Request
LP3853ET-1.8/NOPB Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
PSRR
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
LP3853ET-1.8/NOPB Description
Short technical summary and product information.
IC REG LINEAR 1.8V 3A TO220-5
LP3853ET-1.8/NOPB Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
LP3853ET-1.8/NOPB Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
LP3853ET-5.0
LP3853ET-5.0
TI/NATIONAL
IC REG LINEAR 5V 3A TO220-5