LP2983IM5-1.2 IC REG LIN FIXED POS STNDRD REG
Mfr Part #:
LP2983IM5-1.2
Mfr Name: TI/NATIONAL
TI/NATIONAL
Description:
IC REG LIN FIXED POS STNDRD REG
Stock on Request
LP2983IM5-1.2 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
PSRR
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
LP2983IM5-1.2 Description
Short technical summary and product information.
LP2983IM5-1.2 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
LP2983IM5-1.2 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
LP2983IM5X-1.0/NOPB
LP2983IM5X-1.0/NOPB
Texas Instruments
IC REG LINEAR 1V 150MA SOT23-5
View Part
LP2983AIM5-1.2
LP2983AIM5-1.2
Texas Instruments
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT23-5
View Part
LP2983IM5-1.2/NOPB
LP2983IM5-1.2/NOPB
LP2983IM5X-1.0
LP2983IM5X-1.0
IC REG LINEAR 1V 150MA SOT23-5