LP2960AIMX-3.3 IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
Mfr Part #:
LP2960AIMX-3.3
Mfr Name: Texas Instruments
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
Stock on Request
LP2960AIMX-3.3 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
LP2960AIMX-3.3 Description
Short technical summary and product information.
LP2960AIMX-3.3 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
LP2960AIMX-3.3 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
LP2960IM-5.0/NOPB
LP2960IM-5.0/NOPB
Texas Instruments
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
View Part
LP2960AIMX-5.0/NOPB
LP2960AIMX-5.0/NOPB
TI/NATIONAL
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC
View Part
TI/NATIONAL
LP2960 ADJUSTABLE MICROPOWER 0.5
IC REG LINEAR 5V 500MA 16SOIC