LM2940T-12.0/NOPB IC REG LINEAR 12V 1A TO220-3
Mfr Part #:
LM2940T-12.0/NOPB
Available from 1 distributors
Mfr Name: Texas Instruments
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 12V 1A TO220-3
Total Stock: 25,500 pcs
LM2940T-12.0/NOPB Available from 1 distributors
Authorised
Non-Authorised
Distributor Stock Pricing MOQ PKG Lead Time Date Code On Order Quantity On Order Delivery
Non-Authorised Inventory information
25,500 pcs
25500 pcs On Request 1 On Request On Request On Request On Request On Request
LM2940T-12.0/NOPB Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
PSRR
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
LM2940T-12.0/NOPB Description
Short technical summary and product information.
IC REG LINEAR 12V 1A TO220-3
LM2940T-12.0/NOPB Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
LM2940T-12.0/NOPB Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
LM2940T-12.0
LM2940T-12.0
Texas Instruments
IC REG LINEAR 12V 1A TO220-3
View Part
LM2940T-8.0/NOPB
LM2940T-8.0/NOPB
IC REG LINEAR 8V 1A TO220-3
View Part
LM2940T-8.0
LM2940T-8.0
IC REG LINEAR 8V 1A TO220-3