LM2936MMX-3.3 IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8VSSOP
Mfr Part #:
LM2936MMX-3.3
Mfr Name: Texas Instruments
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8VSSOP
Stock on Request
LM2936MMX-3.3 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
PSRR
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
LM2936MMX-3.3 Description
Short technical summary and product information.
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8VSSOP
LM2936MMX-3.3 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
LM2936MMX-3.3 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
LM2936MMX-3.3/NOPB
LM2936MMX-3.3/NOPB
Texas Instruments
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8VSSOP
View Part
LM2936MM-3.0
LM2936MM-3.0
IC REG LINEAR 3V 50MA 8VSSOP
View Part
LM2936MMX-3.3/NOPB
LM2936MMX-3.3/NOPB
TI/NATIONAL
LM2936 ULTRA-LOW QUIESCENT CURRE
LM2936MM-3.3
LM2936MM-3.3
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8VSSOP