LM2575S-12 IC REG BUCK 12V 2A TO263-5L
Mfr Part #:
LM2575S-12
Mfr Name: UMW (Youtai Semiconductor)
UMW (Youtai Semiconductor)
Description:
IC REG BUCK 12V 2A TO263-5L
Stock on Request
LM2575S-12 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Frequency
Function
Mounting Type
Number of Outputs
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
Supplier Device Package
Synchronous Rectifier
Topology
Voltage
LM2575S-12 Description
Short technical summary and product information.
IC REG BUCK 12V 2A TO263-5L
LM2575S-12 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
LM2575S-12 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
LM2575S-5.0
LM2575S-5.0
UMW (Youtai Semiconductor)
IC REG BUCK 5V 2A TO263-5L