L1207C1R0MPWST FIXED IND 1UH 1.075A 60 MOHM SMD
Mfr Part #:
L1207C1R0MPWST
Mfr Name: KEMET
KEMET
Description:
FIXED IND 1UH 1.075A 60 MOHM SMD
Stock on Request
L1207C1R0MPWST Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current Rating (Amps)
DC Resistance (DCR)
Frequency
Height
Inductance
Material
Mounting Type
Operating Temperature
Shielding
Size
Supplier Device Package
Tolerance
Type
L1207C1R0MPWST Description
Short technical summary and product information.
L1207C1R0MPWST Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
L1207C1R0MPWST Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
LB3218T1R0M
LB3218T1R0M
Taiyo Yuden