KBPC5008 KBPC 800V 50.0A   Diodes Bridge
Mfr Part #:
KBPC5008
Mfr Name: Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Description:
KBPC 800V 50.0A Diodes Bridge
Stock on Request
KBPC5008 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Diode Type
Mounting Type
Operating Temperature
Supplier Device Package
Technology
Voltage
KBPC5008 Description
Short technical summary and product information.
KBPC 800V 50.0A Diodes Bridge
KBPC5008 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
KBPC5008 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
KBPC2508W-G
KBPC2508W-G
Comchip Technology
BRIDGE RECT 1P 800V 25A KBPC-W
View Part
Comchip Technology
BRIDGE RECT 1P 800V 35A KBPC-W
View Part
KBPC5008W-G
KBPC5008W-G
BRIDGE RECT 1P 800V 50A KBPC-W