IXGH25N250 IGBT 2500V 60A 250W TO247
Mfr Part #:
IXGH25N250
Available from 1 distributors
Mfr Name: IXYS
IXYS
Description:
IGBT 2500V 60A 250W TO247
Total Stock: 18 pcs
IXGH25N250 Available from 1 distributors
Authorised
Non-Authorised
Distributor Stock Pricing MOQ PKG Lead Time Date Code On Order Quantity On Order Delivery
Non-Authorised Inventory information
18 pcs
18 pcs On Request 1 On Request On Request 2026-02-25 06:16:38 On Request On Request
IXGH25N250 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Gate Charge
IGBT Type
Input Type
Mounting Type
Power
Supplier Device Package
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
Voltage
IXGH25N250 Description
Short technical summary and product information.
IGBT 2500V 60A 250W TO247