HC4ED-H-AC120V RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 120VAC
Mfr Part #:
HC4ED-H-AC120V
Mfr Name: Panasonic Electronic Components
Panasonic Electronic Components
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 120VAC
Stock on Request
HC4ED-H-AC120V Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Coil Current
Coil Type
Coil Voltage
Contact Form
Contact Material
Contact Rating (Current)
Mounting Type
Must Operate Voltage
Must Release Voltage
Operate Time
Operating Temperature
Relay Type
Release Time
Switching Voltage
Termination Style
HC4ED-H-AC120V Description
Short technical summary and product information.
HC4ED-H-AC120V Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
HC4ED-H-AC120V Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
HC4ED-L-AC120V
HC4ED-L-AC120V
View Part
HC4ED-HTM-AC120V
HC4ED-HTM-AC120V
RELAY GEN PURP 4PDT 120V