H2.4-LR-SR2 CONN 2.4MM RCPT STR 50OHM EDGEMT
Mfr Part #:
H2.4-LR-SR2
Mfr Name: Hirose Electric
Hirose Electric
Description:
CONN 2.4MM RCPT STR 50OHM EDGEMT
Stock on Request
H2.4-LR-SR2 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Center Contact Material
Connector Style
Connector Type
Contact Termination
Fastening Type
Frequency
Housing Color
Impedance
Mounting Type
Number of Ports
Shield Termination
H2.4-LR-SR2 Description
Short technical summary and product information.
H2.4-LR-SR2 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
H2.4-LR-SR2 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
NE02FS001
NE02FS001
WITHWAVE CO LTD
End Launch 2.4 mm Connector (Nar
View Part
H2.4-LR-SR2(12)
H2.4-LR-SR2(12)
Hirose Electric
View Part
H2.4-LR-SR2(11)
H2.4-LR-SR2(11)