FTB2F-15F BRIDGE RECT 1PHASE 200V 1.5A ABF
Mfr Part #:
FTB2F-15F
Mfr Name: SMC Diode Solutions
SMC Diode Solutions
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 200V 1.5A ABF
Stock on Request
FTB2F-15F Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Diode Type
Mounting Type
Operating Temperature
Supplier Device Package
Technology
Voltage
FTB2F-15F Description
Short technical summary and product information.
FTB2F-15F Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
FTB2F-15F Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
ABF2U
ABF2U
SMC Diode Solutions
BRIDGE RECT 1PHASE 200V 1A ABF
View Part
ABF22
ABF22
BRIDGE RECT 1PHASE 200V 2A ABF