FTB10F-15F BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 1.5A ABF
Mfr Part #:
FTB10F-15F
Mfr Name: SMC Diode Solutions
SMC Diode Solutions
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 1.5A ABF
Stock on Request
FTB10F-15F Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Diode Type
Mounting Type
Operating Temperature
Supplier Device Package
Technology
Voltage
FTB10F-15F Description
Short technical summary and product information.
FTB10F-15F Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
FTB10F-15F Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
ABF210
ABF210
SMC Diode Solutions
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 2A ABF
View Part
ABF10U
ABF10U
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 1A ABF