FST-2.75A-8 CABLE FLXSTRP 8POS 2.54MM 0.75"
Mfr Part #:
FST-2.75A-8
Mfr Name: TE Connectivity
TE Connectivity
Description:
CABLE FLXSTRP 8POS 2.54MM 0.75"
Stock on Request
FST-2.75A-8 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Cable Type
Length
Number of Conductors
Pitch
Termination Style
FST-2.75A-8 Description
Short technical summary and product information.
FST-2.75A-8 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
FST-2.75A-8 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
FSP-21A-8
FSP-21A-8
TE Connectivity
CABLE FLXSTRP 8POS 2.54MM 1"
View Part
CABLE FLXSTRP 8POS 2.54MM 3"
View Part
CABLE FLXSTRP 8POS 2.54MM 1.75"
FSP-22A-8
FSP-22A-8
CABLE FLXSTRP 8POS 2.54MM 2"