FKS2D016801A00JSSD FKS 2 6800 pF 100 VDC 2.5x6.5x7.
Mfr Part #:
FKS2D016801A00JSSD
Mfr Name: WIMA
WIMA
Description:
FKS 2 6800 pF 100 VDC 2.5x6.5x7.
Stock on Request
FKS2D016801A00JSSD Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Applications
Capacitance
Dielectric Material
Height
Lead Spacing
Mounting Type
Operating Temperature
Size
Termination
Tolerance
Voltage Rating
FKS2D016801A00JSSD Description
Short technical summary and product information.
FKS2D016801A00JSSD Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
FKS2D016801A00JSSD Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
FKS2D016801A00JI00
FKS2D016801A00JI00
TAW ELECTRONICS, INC