FKP2J011501D00HA00 FKP 2 1500 PF 630 VDC 4.5X6X7.2
Mfr Part #:
FKP2J011501D00HA00
Mfr Name: TAW ELECTRONICS, INC
TAW ELECTRONICS, INC
Description:
FKP 2 1500 PF 630 VDC 4.5X6X7.2
Stock on Request
FKP2J011501D00HA00 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Applications
Capacitance
Dielectric Material
Height
Lead Spacing
Mounting Type
Operating Temperature
Size
Termination
Tolerance
Voltage Rating
FKP2J011501D00HA00 Description
Short technical summary and product information.
FKP2J011501D00HA00 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
FKP2J011501D00HA00 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
FKP2J011501D00HSSD
FKP2J011501D00HSSD
WIMA
View Part
KP1830215633
KP1830215633
VISHAY/BC
CAP FILM 1500PF 2.5% 630VDC RAD