FKP2C011001D00HSSD FKP 2 1000 pF 63 VDC 4.5x6x7.2 P
Mfr Part #:
FKP2C011001D00HSSD
Mfr Name: WIMA
WIMA
Description:
FKP 2 1000 pF 63 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock on Request
FKP2C011001D00HSSD Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Applications
Capacitance
Dielectric Material
Height
Lead Spacing
Mounting Type
Operating Temperature
Size
Termination
Tolerance
Voltage Rating
FKP2C011001D00HSSD Description
Short technical summary and product information.
FKP2C011001D00HSSD Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
FKP2C011001D00HSSD Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
FKP2C011001D00HF00
FKP2C011001D00HF00
TAW ELECTRONICS, INC