FDMT800150DC-22897 FET 150V 6.5 MOHMS PQFN88
Mfr Part #:
FDMT800150DC-22897
Mfr Name: On Semiconductor
On Semiconductor
Description:
FET 150V 6.5 MOHMS PQFN88
Stock on Request
FDMT800150DC-22897 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Drain to Source Voltage (Vdss)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
FET Type
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
Mounting Type
Operating Temperature
Power Dissipation (Max)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
Supplier Device Package
Technology
Vgs (Max)
Vgs(th) (Max) @ Id
FDMT800150DC-22897 Description
Short technical summary and product information.
FET 150V 6.5 MOHMS PQFN88
FDMT800150DC-22897 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
FDMT800150DC-22897 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
FDMT800150DC
FDMT800150DC
On Semiconductor
MOSFET N-CH 150V 15A/99A 8DUAL