EDZFTE616.8B DIODE ZENER SMD
Mfr Part #:
EDZFTE616.8B
Mfr Name: ROHM Semiconductor
ROHM Semiconductor
Description:
DIODE ZENER SMD
Stock on Request
EDZFTE616.8B Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Mounting Type
Operating Temperature
Power
EDZFTE616.8B Description
Short technical summary and product information.
DIODE ZENER SMD
EDZFTE616.8B Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
EDZFTE616.8B Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
GDZT2R6.8
GDZT2R6.8
ROHM Semiconductor
DIODE ZENER 6.8V 100MW GMD2
View Part
CZRZ5V1B-HF
CZRZ5V1B-HF
Comchip Technology
DIODE ZENER 5.1V 100MW 0201
View Part
GDZT2R3.9
GDZT2R3.9
DIODE ZENER 3.9V 100MW GMD2
CZRZ5V6B-HF
CZRZ5V6B-HF
Comchip Technology
DIODE ZENER 5.6V 100MW 0201