DCDK36-16MM-1/2"-A 16 MM X 1/2" DISC COUPLING
Mfr Part #:
DCDK36-16MM-1/2"-A
Mfr Name: Ruland Manufacturing
Ruland Manufacturing
Description:
16 MM X 1/2" DISC COUPLING
Stock on Request
DCDK36-16MM-1/2"-A Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Specifications
Type
DCDK36-16MM-1/2"-A Description
Short technical summary and product information.
16 MM X 1/2" DISC COUPLING
DCDK36-16MM-1/2"-A Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
DCDK36-16MM-1/2"-A Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
DCDK36-1 1/4"-15MM-A
DCDK36-1 1/4"-15MM-A
Ruland Manufacturing
1-1/4" X 15 MM DISC COUPLING
View Part
1-1/4" X 28 MM DISC COUPLING
View Part
1-1/4" X 17 MM DISC COUPLING
1-1/4" X 22 MM DISC COUPLING