CV300K10B MOV, 300V (Vrms), 10%, 10mm
Mfr Part #:
CV300K10B
Mfr Name: Stackpole Electronics, Inc.
Stackpole Electronics, Inc.
Description:
MOV, 300V (Vrms), 10%, 10mm
Stock on Request
CV300K10B Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Capacitance @ Frequency
Current
Energy
Maximum AC Volts
Maximum DC Volts
Mounting Type
Number of Circuits
Operating Temperature
Varistor Voltage (Max)
Varistor Voltage (Min)
Varistor Voltage (Typ)
CV300K10B Description
Short technical summary and product information.
MOV, 300V (Vrms), 10%, 10mm
CV300K10B Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
CV300K10B Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
CV300K10T
CV300K10T
Stackpole Electronics, Inc.
MOV, 300V (Vrms), 10%, 10mm