CBRHDSH2-40 TR13 PBFREE BRIDGE RECT 1P 40V 2A 4HD DIP
Mfr Part #:
CBRHDSH2-40 TR13 PBFREE
Mfr Name: Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Description:
BRIDGE RECT 1P 40V 2A 4HD DIP
Stock on Request
CBRHDSH2-40 TR13 PBFREE Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Diode Type
Mounting Type
Operating Temperature
Supplier Device Package
Technology
Voltage
CBRHDSH2-40 TR13 PBFREE Description
Short technical summary and product information.
BRIDGE RECT 1P 40V 2A 4HD DIP
CBRHDSH2-40 TR13 PBFREE Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
CBRHDSH2-40 TR13 PBFREE Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
CBRHDSH1-40L TR13 PBFREE
CBRHDSH1-40L TR13 PBFREE
Central Semiconductor Corp
BRIDGE RECT 1P 40V 1.2A 4HD DIP
View Part
CBRHDSH2-40 BK
CBRHDSH2-40 BK
BRIDGE RECT 1P 40V 2A 4HD DIP