CBB8-18GS75-E2-V1 CAPACITIVE SEN 8MM PNP
Mfr Part #:
CBB8-18GS75-E2-V1
Mfr Name: Pepperl+Fuchs, Inc.
Pepperl+Fuchs, Inc.
Description:
CAPACITIVE SEN 8MM PNP
Stock on Request
CBB8-18GS75-E2-V1 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Indicator
Ingress Protection
Material
Operating Temperature
Output Type
Sensing Distance
Sensor Type
Shielding
Termination Style
Voltage
CBB8-18GS75-E2-V1 Description
Short technical summary and product information.
CAPACITIVE SEN 8MM PNP
CBB8-18GS75-E2-V1 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
CBB8-18GS75-E2-V1 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
BCS00MF
BCS00MF
Balluff
DIMENSION= 18 X 88.5 MM, SERIES
View Part
BCS00P4
BCS00P4
Balluff
DIMENSION= 12 X 75 MM, SERIES=M1