C44PXGR5680RASK CAP FILM 68UF 10% 2.3KVDC RADIAL
Mfr Part #:
C44PXGR5680RASK
Mfr Name: KEMET
KEMET
Description:
CAP FILM 68UF 10% 2.3KVDC RADIAL
Stock on Request
C44PXGR5680RASK Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Applications
Capacitance
Dielectric Material
Features
Height
Lead Spacing
Mounting Type
Operating Temperature
Size
Termination
Tolerance
Voltage Rating
C44PXGR5680RASK Description
Short technical summary and product information.
C44PXGR5680RASK Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
C44PXGR5680RASK Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
44PXGR5680RASK
44PXGR5680RASK
KEMET
5600UF 2400V