BF121-16-A-0-L-C 16POS, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Mfr Part #:
BF121-16-A-0-L-C
Mfr Name: GCT
GCT
Description:
16POS, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Stock on Request
BF121-16-A-0-L-C Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Connector Type
Contact Finish
Contact Finish Thickness
Contact Type
Current Rating (Amps)
Fastening Type
Features
Insulation Color
Insulation Height
Material Flammability Rating
Mounting Type
Number of Positions
Number of Positions Loaded
Number of Rows
Operating Temperature
Pitch
Row Spacing
Style
Termination
Voltage Rating
BF121-16-A-0-L-C Description
Short technical summary and product information.
BF121-16-A-0-L-C Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
BF121-16-A-0-L-C Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
BF120-16-A-0-N-D
BF120-16-A-0-N-D
GCT
16W, 2MM SOCKET, DIL, SMT, VERT,