BF030-20A-B0-0200-0277-0600-LD 20W, 2MM PITCH PIN HDR, DIL, SMT
Mfr Part #:
BF030-20A-B0-0200-0277-0600-LD
Mfr Name: GCT
GCT
Description:
20W, 2MM PITCH PIN HDR, DIL, SMT
Stock on Request
BF030-20A-B0-0200-0277-0600-LD Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Connector Type
Contact Finish
Contact Finish Thickness
Contact Length
Contact Material
Contact Shape
Contact Type
Current Rating (Amps)
Fastening Type
Insulation Color
Insulation Height
Insulation Material
Material Flammability Rating
Mounting Type
Number of Positions
Number of Positions Loaded
Number of Rows
Operating Temperature
Pitch
Row Spacing
Shrouding
Style
Termination
Voltage Rating
BF030-20A-B0-0200-0277-0600-LD Description
Short technical summary and product information.
BF030-20A-B0-0200-0277-0600-LD Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
BF030-20A-B0-0200-0277-0600-LD Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
BF030-20A-B0-0200-0277-0600-LB
BF030-20A-B0-0200-0277-0600-LB
GCT
20POS, 2MM PITCH PIN HDR, DIL, S
View Part