BC032-10-A-2-0200-0200-L-D 10W, 1.0MM PITCH PIN HDR, TYPE B
Mfr Part #:
BC032-10-A-2-0200-0200-L-D
Mfr Name: GCT
GCT
Description:
10W, 1.0MM PITCH PIN HDR, TYPE B
Stock on Request
BC032-10-A-2-0200-0200-L-D Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Connector Type
Contact Finish
Contact Finish Thickness
Contact Length
Contact Material
Contact Shape
Contact Type
Current Rating (Amps)
Fastening Type
Insulation Color
Insulation Height
Insulation Material
Material Flammability Rating
Mounting Type
Number of Positions
Number of Positions Loaded
Number of Rows
Operating Temperature
Pitch
Shrouding
Style
Termination
Voltage Rating
BC032-10-A-2-0200-0200-L-D Description
Short technical summary and product information.
BC032-10-A-2-0200-0200-L-D Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
BC032-10-A-2-0200-0200-L-D Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
BC032-10-A-2-0200-0200-L-B
BC032-10-A-2-0200-0200-L-B
GCT
10POS 1.0MM PITCH PIN HEADER, TY