B72214S2141K592 14MM, 140VAC, 10%, ADVANCED
Mfr Part #:
B72214S2141K592
Mfr Name: TDK Electronics
TDK Electronics
Description:
14MM, 140VAC, 10%, ADVANCED
Stock on Request
B72214S2141K592 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Capacitance @ Frequency
Current
Energy
Maximum AC Volts
Maximum DC Volts
Mounting Type
Number of Circuits
Operating Temperature
Varistor Voltage (Max)
Varistor Voltage (Min)
Varistor Voltage (Typ)
B72214S2141K592 Description
Short technical summary and product information.
14MM, 140VAC, 10%, ADVANCED
B72214S2141K592 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
B72214S2141K592 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
B72214S2141K101
B72214S2141K101
TDK Electronics
VARISTOR 220V 6KA DISC 14MM