B72207S0251K211 VARISTOR 390V 1.2KA DISC 7MM
Mfr Part #:
B72207S0251K211
Mfr Name: TDK Electronics
TDK Electronics
Description:
VARISTOR 390V 1.2KA DISC 7MM
Stock on Request
B72207S0251K211 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Capacitance @ Frequency
Current
Energy
Maximum AC Volts
Maximum DC Volts
Mounting Type
Number of Circuits
Operating Temperature
Varistor Voltage (Max)
Varistor Voltage (Min)
Varistor Voltage (Typ)
B72207S0251K211 Description
Short technical summary and product information.
VARISTOR 390V 1.2KA DISC 7MM
B72207S0251K211 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
B72207S0251K211 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
B72307S0251K101
B72307S0251K101
TDK Electronics
7MM, 250VAC, 10%, COMPACT SERIES