APC0603B49K9N 1/16 WATTS PRECISION CHIP 49.9 K
Mfr Part #:
APC0603B49K9N
Mfr Name: Ohmite
Ohmite
Description:
1/16 WATTS PRECISION CHIP 49.9 K
Stock on Request
APC0603B49K9N Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Composition
Height
Number of Terminations
Operating Temperature
Power (Watts)
Resistance
Size
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
Tolerance
APC0603B49K9N Description
Short technical summary and product information.
APC0603B49K9N Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
APC0603B49K9N Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
CPF0603B49K9E1
CPF0603B49K9E1
TE Connectivity
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/16W 0603
View Part
CPF0603B49K9E
CPF0603B49K9E
TE Connectivity
RES 49.9 KOHM 0.1% 1/16W 0603
View Part
RN73F1JTD4992B
RN73F1JTD4992B
Meritek
RES SMD_49.9K_0.1%_1/16W, 0.625W
RN06B4992CT5-25
RN06B4992CT5-25
Cal-Chip Electronics
RES 49.9K OHM 0.1% 1/16W 0603