AP2112K-2.6TRG1 IC REG LINEAR 2.6V 600MA SOT25
Mfr Part #:
AP2112K-2.6TRG1
Mfr Name: Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Description:
IC REG LINEAR 2.6V 600MA SOT25
Stock on Request
AP2112K-2.6TRG1 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Control Features
Current
Mounting Type
Number of Regulators
Operating Temperature
Output Configuration
Output Type
PSRR
Protection Features
Supplier Device Package
Voltage
Voltage Dropout (Max)
AP2112K-2.6TRG1 Description
Short technical summary and product information.
IC REG LINEAR 2.6V 600MA SOT25
AP2112K-2.6TRG1 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
AP2112K-2.6TRG1 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
AP2112K-3.3TRG1
AP2112K-3.3TRG1
Diodes Incorporated
IC REG LINEAR 3.3V 600MA SOT25
View Part
AP2112K-2.5TRG1
AP2112K-2.5TRG1
IC REG LINEAR 2.5V 600MA SOT25