56P30-01-1-12S-C SWITCH ROTARY 12POS 200MA 115V
Mfr Part #:
56P30-01-1-12S-C
Mfr Name: Grayhill Inc.
Grayhill Inc.
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 200MA 115V
Stock on Request
56P30-01-1-12S-C Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Actuator Length
Actuator Type
Angle of Throw
Circuit per Deck
Contact Finish
Contact Material
Contact Timing
Current Rating (Amps)
Depth Behind Panel
Index Stops
Mounting Type
Number of Decks
Number of Poles per Deck
Number of Positions
Termination Style
Voltage Rating
56P30-01-1-12S-C Description
Short technical summary and product information.
SWITCH ROTARY 12POS 200MA 115V
56P30-01-1-12S-C Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
56P30-01-1-12S-C Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
56SP30-01A12S
56SP30-01A12S
Grayhill Inc.
SWITCH ROTARY 12POS 200MA 115V