51CT30-01B12S SWITCH ROTARY MILITARY W/O PANEL
Mfr Part #:
51CT30-01B12S
Mfr Name: Grayhill Inc.
Grayhill Inc.
Description:
SWITCH ROTARY MILITARY W/O PANEL
Stock on Request
51CT30-01B12S Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Actuator Length
Actuator Type
Angle of Throw
Circuit per Deck
Contact Finish
Contact Timing
Current Rating (Amps)
Depth Behind Panel
Features
Index Stops
Mounting Type
Number of Decks
Number of Poles per Deck
Number of Positions
Termination Style
Voltage Rating
51CT30-01B12S Description
Short technical summary and product information.
51CT30-01B12S Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
51CT30-01B12S Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
51AT30-01-1-12S-F
51AT30-01-1-12S-F
Grayhill Inc.
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
View Part
51ST30-01-1-12S-F
51ST30-01-1-12S-F
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V