44M30-04-1-11S SWITCH ROTARY 85 DEG;C, 30 DEG 4
Mfr Part #:
44M30-04-1-11S
Mfr Name: Grayhill Inc.
Grayhill Inc.
Description:
SWITCH ROTARY 85 DEG;C, 30 DEG 4
Stock on Request
44M30-04-1-11S Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Actuator Length
Actuator Type
Angle of Throw
Circuit per Deck
Contact Material
Contact Timing
Current Rating (Amps)
Depth Behind Panel
Index Stops
Mounting Type
Number of Decks
Number of Poles per Deck
Number of Positions
Termination Style
Voltage Rating
44M30-04-1-11S Description
Short technical summary and product information.
44M30-04-1-11S Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
44M30-04-1-11S Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
44S30-04-1-11S
44S30-04-1-11S
Grayhill Inc.
SWITCH ROTARY 11POS 1A 115V
View Part
44A30-04-1-11S
44A30-04-1-11S
SWITCH ROTARY 11POS 1A 115V