44HS30-03B12N SWITCH ROTARY 125 DEG;C, SHAFT/P
Mfr Part #:
44HS30-03B12N
Mfr Name: Grayhill Inc.
Grayhill Inc.
Description:
SWITCH ROTARY 125 DEG;C, SHAFT/P
Stock on Request
44HS30-03B12N Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Actuator Length
Actuator Type
Angle of Throw
Circuit per Deck
Contact Material
Contact Timing
Current Rating (Amps)
Features
Index Stops
Mounting Type
Number of Poles per Deck
Number of Positions
Termination Style
Voltage Rating
44HS30-03B12N Description
Short technical summary and product information.
44HS30-03B12N Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
44HS30-03B12N Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
44S30-01-1-12N-F
44S30-01-1-12N-F
Grayhill Inc.
SWITCH ROTARY 12POS 1A 115V