3M 4016 CIRCLE-1.5"-100 TAPE DBL COATED NATURAL 100/ROLL
Mfr Part #:
3M 4016 CIRCLE-1.5"-100
Mfr Name: 3M
3M
Description:
TAPE DBL COATED NATURAL 100/ROLL
Stock on Request
3M 4016 CIRCLE-1.5"-100 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Adhesive
Backing, Carrier
Color
Tape Type
Temperature Range
Thickness
Usage
3M 4016 CIRCLE-1.5"-100 Description
Short technical summary and product information.
3M 4016 CIRCLE-1.5"-100 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
3M 4016 CIRCLE-1.5"-100 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
3M 4016 1.5" X 1.25"-25
3M 4016 1.5" X 1.25"-25
3M
TAPE DBL COATED NATURAL 25/PACK
View Part
12X12-6-4016W
12X12-6-4016W
TAPE DBL COATED NATURAL 12"X 12"
View Part
3M 4016 2" X 1.25"-25
3M 4016 2" X 1.25"-25
3M 4016 6" X 1.25"-10
3M 4016 6" X 1.25"-10