1SR154-400TE25 DIODE GEN PURP 400V 1A PMDS
Mfr Part #:
1SR154-400TE25
Available from 2 distributors
Mfr Name: ROHM Semiconductor
ROHM Semiconductor
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A PMDS
Total Stock: 2,027 pcs
1SR154-400TE25 Available from 2 distributors
Authorised
Non-Authorised
Distributor Stock Pricing MOQ PKG Lead Time Date Code On Order Quantity On Order Delivery
Non-Authorised Inventory information
560 pcs
560 pcs On Request 1 On Request On Request On Request On Request 2026-04-21 02:16:35
1,467 pcs
1467 pcs On Request 1 On Request On Request On Request On Request On Request
1SR154-400TE25 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
1SR154-400TE25 Description
Short technical summary and product information.
DIODE GEN PURP 400V 1A PMDS
1SR154-400TE25 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
1SR154-400TE25 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
1SR154-600TE25
1SR154-600TE25
ROHM Semiconductor
DIODE GEN PURP 600V 1A PMDS
View Part
1SR154-400TE25A
1SR154-400TE25A
DIODE GEN PURP 400V 1A PMDS