1N4007GP-AQ DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41
Mfr Part #:
1N4007GP-AQ
Mfr Name: Diotec Semiconductor
Diotec Semiconductor
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41
Stock on Request
1N4007GP-AQ Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Reverse Recovery Time (trr)
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
1N4007GP-AQ Description
Short technical summary and product information.
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41
1N4007GP-AQ Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
1N4007GP-AQ Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
1N4002
1N4002
Diotec Semiconductor
DIODE GEN PURP 100V 1A DO41
View Part
1N4002GP-AQ
1N4002GP-AQ
DIODE GEN PURP 100V 1A DO41
View Part
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
1N4007GP
1N4007GP
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41