1N4004SP TR DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Mfr Part #:
1N4004SP TR
Mfr Name: Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Stock on Request
1N4004SP TR Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Mounting Type
Operating Temperature
Speed
Supplier Device Package
Technology
Voltage
1N4004SP TR Description
Short technical summary and product information.
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
1N4004SP TR Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
1N4004SP TR Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
1N4007
1N4007
EIC SEMICONDUCTOR INC.
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41
View Part
NTE116-100
NTE116-100
NTE Electronics
DIODE GP 600V 1A DO41 100/PKG
View Part
NTE Electronics
DIODE GP 1KV 1A DO41 100/PKG
1N4007 TR
1N4007 TR
Central Semiconductor Corp
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41