1638R-08G FIXED IND 390UH 117MA 16.3OHM TH
Mfr Part #:
1638R-08G
Mfr Name: API Delevan Inc.
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 390UH 117MA 16.3OHM TH
Stock on Request
1638R-08G Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current Rating (Amps)
DC Resistance (DCR)
Frequency
Inductance
Material
Mounting Type
Operating Temperature
Q @ Freq
Shielding
Size
Tolerance
Type
1638R-08G Description
Short technical summary and product information.
1638R-08G Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
1638R-08G Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
1638-08G
1638-08G
API Delevan Inc.