13435AD2 SWITCH PUSHBUTTON SPDT 4A 125V
Mfr Part #:
13435AD2
Mfr Name: APEM Inc.
APEM Inc.
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 4A 125V
Stock on Request
13435AD2 Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Actuator Marking
Actuator Type
Circuit
Color
Current Rating (Amps)
Mounting Type
Operating Temperature
Panel Cutout Dimensions
Switch Function
Termination Style
Type
Voltage Rating
13435AD2 Description
Short technical summary and product information.
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 4A 125V
13435AD2 Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
13435AD2 Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
13435A
13435A
APEM Inc.
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 4A 125V
View Part
13435AK
13435AK
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 4A 125V